Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie

Irlandia w Robakowie

W poniedziałek 18 marca 2024r. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie obchodziła Dzień św. Patryka, patrona Irlandii. To wyjątkowe święto jest związane z kulturą celtycką i tradycjami zielonej wyspy.

Tego dnia świętowaliśmy pod hasłem „Be Irish for a Day”. Uczniowie przyszli ubrani na zielono lub w kolorach flagi irlandzkiej. Dodatkową atrakcją była Green Cafe – zielona kawiarenka. Rodzice i uczniowie przygotowali przepyszne babeczki, muffinki, galaretki, a nawet bezy w kolorze flagi irlandzkiej. Było smacznie, słodko i radośnie. Zielona kawiarenka cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Przygotowania do tego dnia trwały od tygodnia. Uczniowie kl. 4-7 przygotowali w zespołach plakaty o różnej tematyce związanej z Irlandią, np. 1. Symbole związane z dniem św. Patryka, 2. Zabytki Irlandii, 3. Lokalne jedzenie, 4. Interesujące miejsca, 5. Słynni Irlandczycy, 6. Literatura irlandzka: nobliści, baśnie.

Praca polegała na zaangażowaniu się całego zespołu w wykonanie projektu wg metody odwróconej klasy (ang. Flipped Classroom), która rozwija w uczniach kompetencje kluczowe oraz umiejętności cyfrowe niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy w przyszłości. Plakaty prezentowane przez uczniów były kreatywne i edukacyjne. Była to z jednej strony wspaniała okazja do rozwijania swoich plastycznych talentów, a z drugiej możliwość nauki o fascynującej kulturze irlandzkiej.

Podczas lekcji angielskiego uczniowie uczestniczyli w zajęciach online pt. ”Św. Patryk – fakty i mity” prowadzonych przez panią Justynę Mazurek – Schramm, wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Nasza szkoła od kilku już lat bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Irlandia w szkole” w ramach, którego organizowany jest szkolny dzień św. Patryka. Uczestniczymy w lekcjach online, bierzemy udział w konkursach organizowanych przez Fundację. W tym roku naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 3a Weronika Biskupska, która wzięła udział w konkursach: „Zielone patrykowe śniadanko pudełkowe” oraz „Zielony greening na zielone święto”.

Cieszymy się, że uczniowie z tak dużym zaangażowaniem celebrowali ten dzień. Była to okazja do radosnej zabawy, ale też poznawania historii i kultury Irlandii, rozwijania zainteresowań zieloną wyspą, którą można zwiedzić wspólnie z rodzicami.

Happy Saint Patrick’s Day !!!

Organizatorem akcji: pani Joanna Bykowicz

Wyszukiwarka

Skip to content