Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie

Tydzień Edukacji Globalnej 2023

  • Tydzień Edukacji Globalnej i Szkolne Dni Nauki – Biologia

14 listopada 2023r., w ekopracowni odbyły się warsztaty anatomiczne, prowadzone przez edukatorów firmy IQuest z Wrocławia, w których uczestniczyło 20 młodych pasjonatów biologii z kl. 6-7. W trakcie zajęć uczestnicy poznawali budowę zewnętrzną, wewnętrzną oraz funkcję oka i serca. Uczniowie ubrani w odzież ochronną i uzbrojeni w skalpele wykonywali fachowo chirurgiczne cięcia, odkrywając tajemnice tych narządów. Dzięki temu mogli dokładnie zobaczyć twardówkę, rogówkę, ciałko szkliste, siatkówkę oraz przeczytać tekst powiększony przez soczewkę.
W drugiej części zajęć to fachowo rozcięte serca ujawniały swoje elementy: przedsionki, komory, zastawki, tętnice i żyły odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi.
Zajęcia były pasjonującą wyprawą w głąb organizmu, dostarczyły też emocji związanych z poznawaniem czegoś wyjątkowego.


Zajęcia finansowane z grantu edukacyjnego zorganizowała: pani Agnieszka Półchłopek

  • Tydzień Edukacji Globalnej i Szkolne Dni Nauki – Chemia na gazie!

15 listopada 2023r., stał w szkole pod znakiem chemii. W ekopracowni na zajęciach laboratoryjnych młodzi chemicy z klas 6-7 otrzymywali i odkrywali właściwości gazów – tlenu, wodoru, butanu, tlenku węgla (IV). W trakcie eksperymentów samodzielnie w oparach wody utlenionej wykrywali tlen, w reakcji sody i octu identyfikowali CO2, w reakcji octu z magnezem „strzelali” wodorem, a następnie w probówce spalali butan. Na finał obserwowali widowiskowe spalanie alkoholu oraz doświadczenie „ogniste ręce”, które robiło na uczestnikach największe wrażenie.

Zajęcia prowadziła: pani Agnieszka Półchłopek

  • Tydzień Edukacji Globalnej – lekcja przyrody z klimatem

16 listopada 2023r., uczniowie trzech klas czwartych poznawali przyczyny i skutki globalnego ocieplania klimatu. Zajęcia rozpoczęły się od „naukowego” eksperymentu z próbą kontrolną i badawczą. W jednym słoiku spalono 10 zapałek, drugi był pusty. Po wystudzeniu, oba słoiki postawiono przy źródle ciepła. Zadaniem uczniów było określenie problemu badawczego, podanie hipotez, a po zmierzeniu temperatur wewnątrz obu słoików wyciągnięcie wniosków. Oczywiście temperatura z słoiku z CO2 była o 3-4 OC wyższa. Doświadczenie było podstawą do dyskusji o przyczynach efektu cieplarnianego, a gra dydaktyczna i kalambury pozwoliły na poznanie jego skutków.

Zajęcia prowadziła: pani Agnieszka Półchłopek

  • Tydzień Edukacji Globalnej – Barokowy Kórnik – szanujmy naszą historię i tradycję!

14 listopada 2023r., uczniowie klas 5-7 uczestniczyli w wykładzie p. Małgorzaty Potockiej z Biblioteki Kórnickiej PAN. Dzięki niemu poznali elementy barokowego stylu w architekturze, malarstwie, a nawet modzie. Przekonali się, ile pięknych barokowych elementów mogą dziś odnaleźć w różnych miejscach Kórniku. Jednak, aby te elementy powstały i przetrwały konieczni byli ludzie, szczególnie dawna właścicielka Kórnika – kobieta ponadczasowa – Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, popularnie zwana Białą Damą.
Przesłaniem wykładu było uświadomienie młodemu pokoleniu, jak ważna jest wiedza i dbałość o elementy naszej kultury, tradycji i historii, które tworzą naszą narodową wspólnotowość i europejskość.

Organizatorka: pani Agnieszka Półchłopek

  • Tydzień Edukacji Globalnej – projekt europejski

„Pokój dla planety. Planeta pokoju” – taki tytuł nosił wykład Tomasza Siudy – artysty fotografika i podróżnika – który zainaugurował obchody Tygodnia Edukacji Globalnej. Artysta w obrazowy sposób przenosił uczestników w świat amazońskiej dżungli – niszczonej przez celowe wypalanie, zakładanie upraw soi i hodowli bydła dla zaspokojenia światowego popytu na mięso . Pokazał zanieczyszczenie rzek i brak pitnej wody, zmuszające do migracji tysiące ludzi. A przecież każdy człowiek ma prawo do czystej wody. Następnym miejscem był świat młodych ludzi w Iranie, których prawa do wolność i demokracji są brutalnie ograniczane, prowadząc do cierpień i chęci ucieczki z kraju. A przecież, tak jak nasza młodzież, chcą słuchać muzyki, tańczyć i rozwijać swoje pasje. Dalsza podróż przeniosła nas do Nowego Jorku, który poprzez swoją wielokulturowość, otwartość i akceptację dla różnorodności szeroko otwiera granice wolności, uświadamiając, że możliwa jest pokojowa koegzystencja.
Prelekcji towarzyszy fotograficzna wystawa zdjęć pana Siudy, którą można zobaczyć w murach szkoły.

Organizatorka: pani Agnieszka Półchłopek

Wyszukiwarka

Skip to content