Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie

KÓRNICKIE DNI NAUKI  – 21-22 września 2023 r.

    21 września w ramach jedenastej edycji tej edukacyjnej imprezy uczniowie klas 6-7 wysłuchali wykładu dr Marty Kujawskiej z IDPAN o znaczeniu grzybów dla ekosystemów leśnych, a szczególnie o mikoryzie – symbiotycznej zależności pomiędzy grzybami i drzewami. Kolejny wykład dr Dominiki Robak z Zakładu Genetyki IDPAN, dedykowany siódmoklasistom, przybliżał tajniki przekazywania informacji genetycznej oraz prezentował dziedziny nauk korzystających z badań nad genami. Natomiast uczniowie z klas szóstych mieli okazję poznać sylwetką Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej – kórnickiej Białej Damy, o której życiu i działalności barwnie opowiadała p. Małgorzata Potocka z BKPAN.

     W kolejnym dniu to nasi uczniowie gościli w instytucjach naukowo-badawczych. Naukowcy z Instytutu Dendrologii PAN – panie dr Weronika Żukowska, dr Emilia Pers-Kamczyc, Martyna Lasek i Dominika Robak – odkrywały przed młodzieżą tajemnice DNA, praktyczne sposoby i techniki jego izolacji oraz perspektywy dalszego rozwoju genetyki. Uczniowie z klasy 4c zostali zaproszenie na niesamowite przyrodnicze podchody do Arboretum, które prowadziła p. Maja Michalak. W trakcie zajęć młodzi przyrodnicy odszukiwali puszki ukryte w gąszczu parku i odpowiadali na pytania, które tam znaleźli. Przy tej okazji uczyli się również rozpoznawania pospolitych gatunków drzew. Na spacer po lesie w towarzystwie leśnika pojechali również uczniowie klasy 3c razem z wychowawczynią p. Magdaleną Szeląg.

KDN-owskie spotkania z nauką dobiegły końca, ale jak zwykle były okazją do zdobycia wiedzy poprzez praktykę, emocje i doświadczenie, a to daje najlepsze efekty.

Projekt szkolny koordynowała i realizowała: pani Agnieszka Półchłopek

Wyszukiwarka

Skip to content