Bezpieczny Internet - na co dzień (marzec 2017)

Trudno sobie wyobrazić świat bez Internetu. Korzystamy z niego codziennie i na każdym kroku: gdy chcemy zrobić zakupy, wyszukać potrzebne informacje, dowiedzieć się co słychać na świecie, nauczyć się czegoś, odrobić szkolne zadanie domowe, zrelaksować się. W wolnym czasie wielu z Was spędza dużo czasu na surfowaniu w sieci, blogowaniu, czatowaniu, ściąganiu, oglądaniu, słuchaniu, lajkując czy hejtując to i owo...

Od Was zależy czy będzie to w pełni bezpieczne. Poniżej - kilka przydatnych linków i informacji, dla przypomnienia:

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

źródło: http://www2.ea.com

Jak chronić swoją prywatność?

Jak legalnie ściągać z sieci?

Gdzie zgłosić nielegalne treści?

Bezbronność i bezkarność wobec hejtowania?

Seksting? Myślę więc nie ślę!

Pomoc w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa online dostępna jest w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 1111 oraz na stronie 116111.pl

 

PAMIĘTAJ

Do utworów zamieszczanych w Internecie, które chronione są prawem autorskim, należą między innymi wszystkie utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (np. utwory literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Do grupy tej należą również utwory plastyczne, muzyczne, fotograficzne i audiowizualne (w tym filmy). 

 • Zgodnie z prawem, utwory te nie mogą być powielane i kopiowane bez zgody autorów, nawet jeśli autor nie umieścił przy swoich utworach informacji typu "Wszystkie prawa zastrzeżone". W Polskim prawie nie ma znaczenia czy przy utworze ktoś zabronił jego kopiowania czy nie. W obu przypadkach utwór jest domyślnie prawnie chroniony. Ważne jest natomiast to czy autor zezwala np. na wykorzystywanie swoich dzieł do użytku niekomercyjnego. Pamiętajmy więc, że zawsze należy uzyskać zgodę autora na kopiowanie jego utworów jeśli nie umieścił on wyraźnej informacji na temat ich rozpowszechniania. I nie zapominajmy o umieszczeniu dokładnej informacji o dziele, autorze i linku do źródła oryginału.
 • Samo ściąganie utworu, już rozpowszechnionego w sieci, nie stanowi naruszenia prawa. Mieści się ono w zakresie pojęcia dozwolonego użytku osobistego. Oznacza nieodpłatne korzystanie z już dostępnego w sieci utworu. Nie wymaga to wyrażenia zgody ze strony twórcy. Nieistotnym pozostaje fakt, czy plik jest ściągany na dysk komputera, czy tylko używany w przeglądarce internetowej. Dozwolony użytek osobisty nie może naruszać normalnego korzystania z utworu ani godzić w interesy twórcy. Udostępnianie takich plików jest już przestępstwem.

 

 

Cyberprzemoc to:

 • nękanie - złośliwe, wielokrotne powtarzanie jakiegoś działania w Internecie skierowanego na osobę wbrew jej woli w celu dokuczenia; wielokrotne wysyłanie komuś w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego niechcianych lub uprzykrzających informacji, obrazów, linków, itp. pomimo wyraźnej niezgody odbiorcy; wpisywanie bardzo dużej ilości niechcianych komentarzy pod zdjęciami czy wypowiedziami danej osoby w Internecie; nękanie jest wykroczeniem!
 • stalking - uporczywe nękanie lub wzbudzanie uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności innej osoby lub osoby jej najbliższej,
 • straszenie, grożenie, szantażowanie - drogą e-mailową, za pomocą czatów, komunikatorów, forum, itp. lub przy użyciu telefonu komórkowego,
 • rejestrowanie niechcianych filmów, zdjęć,
 • publikowanie w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających zdjęć, filmów i informacji,
 • podszywanie się w sieci pod inną osobę.

 

Naruszenie dóbr osobistych dotyczy w szczególności:

 • nazwiska,pseudonimu lub wizerunku - upublicznienia bez zgody, wiedzy lub wbrew woli ich właściciela,
 • czci - zniesławienia, znieważenia - umieszczenia wizerunku osoby lub ośmieszających kogoś treści w celu jej ośmieszenia np. na stronie internetowej, na blogu, rozesłanie e-mailem lub za pomocą telefonu komórkowego.

 

W przypadku cyberprzemocy bardzo ważne jest szybkie zabezpieczenie dowodów, które będą pomocne w ustaleniu sprawcy i zapobieżeniu jej kontynuacji. Dowodami mogą być:

 • wiadomości e-mailowe,
 • wiadomości sms, mms,
 • wpisy na stronach internetowych,
 • komentarze do wpisów lub do zdjęć na forach, blogach, serwisach społecznościowych itp.,
 • zdjęcia, grafiki,
 • treści rozmów prowadzonych przy użyciu komunikatorów, czatów.

 

W zależności od okoliczności zdarzenia i typu treści, które chcemy zachować, można wykorzystać jeden ze sposobów zabezpieczenia dowodów:

 • zachowywanie wiadomości: sms, mms, e-maili, historii połączeń, wpisów na forum, komentarzy pod zdjęciami, wykonanie screenów (zrzut całego ekranu). Aby go wykonać, należy nacisnąć klawisz Print Screen, a następnie otworzyć dokument typu Word i wybrać opcję: wklej; dokument ze screenami zapisujemy na dysku komputera lub innym nośniku,
 • archiwizowanie treści rozmów: można uruchomić autoarchiwizację, która umożliwia śledzenie historii poszczególnych kontaktów, a także prosty i szybki dostęp do określonych zapisów; jeśli dany komunikator lub czat nie posiada funkcji archiwizacji wiadomości, warto kopiować treści rozmów i zapisywać je w dowolnym edytorze tekstu,
 • wydruk witryny internetowej, na której opublikowa ne są określone treści; przy wykonywaniu wydruków należy zwrócić uwagę, by obejmowały one całe okno witryny ? łacznie z paskiem tytułowym,
 • zapis rozmów: ważne jest aby dokumentowany tekst był kompletny i zawierał wszystkie wypowiedzi; w tym przypadku należy skopiować i zachować linki do strony, na której znalazły się te treści.

 

Ważnym aspektem stosowania cyberprzemocy jest poczucie anonimowości w sieci, rozumiane przez sprawcę jako bezkarność. Jednak wrażenie anonimowości i pewnej nierealności w Internecie jest iluzją. Skuteczne reakcje organów ścigania na przestępstwa internetowe dowiodły, że nieidentyfikowalność jest pozorna, także w sytuacjach cyberprzemocy. Niezależnie od formy cyberprzemocy, jeżeli podejrzewamy, że sprawcą cyberprzemocy jest osoba poniżej 17 roku życia, działania w sprawie realizuje sąd rodzinny i nieletnich, właściwy ze względu na miejsce pobytu ewentualnego sprawcy cyberprzemocy. Tam należy (dorosły, rodzic, opiekun dziecka-ofiary) złożyć informację o doświadczanej przez dziecko cyberprzemocy.

 

żródło: www.dzieckowsieci.pl, www.saferinternet.pl, www.cyberprzemoc.pl www.dyżurnet.pl, www.bialystok.pl, www.infor.pl, www.helpline.org.pl

zebrała: A. Byczyńska

Copyright 2013 Szkoła Podstawowa w Robakowie - Bezpieczny Internet - na co dzień (marzec 2017). All Rights Reserved.
Joomla 1.7 templates
com-http